sobota, 15 grudnia 2012

[R] Władca Pierścieni - wydanie jednotomowe


Tego roku wydawnictwo Muza zrobiło niespodziankę wszystkim fanom J.R.R Tolkiena oraz jego głównego dzieła, zatytułowanego „Władca Pierścieni”. Otóż 10 października miało miejsce wznowienie tej jakże niesamowitej trylogii w postaci jednotomowej książki.

Na przygodach Froda i jego wiernych kompanów wychowało się wiele pokoleń, dla wielu z nich ta lektura była krokiem milowym w poznawaniu kolejnych powieści fantastycznych. Dlatego cieszy fakt, że wydawcy odświeżają ten tytuł, podając go w coraz to bardziej wyrafinowanej formie. Jednakże Muza dokonała czegoś niesamowitego. Już podczas pierwszego zetknięcia z omawianą pozycją można odczuć wrażenie wyjątkowości tego tomu – nie tylko ze względu na treść, którą większość osób zna, ale głównie za sprawą jakości wydania.

Cała trylogia została połączona w jeden tom, który wbrew pozorom nie przeraża objętością. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości cienkiego, kredowanego papieru znacząco zmniejszyła się grubość książki. Gdyby umieścić na półce wszystkie trzy tomy obok siebie, to całość zajęłaby dość sporo miejsca. Natomiast niniejsze wydanie zajmuje o połowę mniej przestrzeni. Kartki zostały otoczone twardą oprawą zabarwioną na ciemny brąz, w jej centrum znajduje się rysunek jedynego pierścienia wraz z elfickim pismem. Należy wspomnieć o jeszcze jednym ważnym szczególe – otóż okładka jest matowa. Zetknąłem się z niewieloma książkami mającymi podobną oprawę, co znacznie wpływa na "wyjątkowość" tego wznowienia.
Ekskluzywności dodaje książce szycie kartek, które gwarantuje jej trwałość na wiele lat. Jest jeszcze jeden smaczek sprawiający wiele radości: do książki została wszyta materiałowa zakładka, taka mała rzecz, a cieszy.

Jeżeli dodamy do tego genialny przekład Marii Skibniewskiej oraz niesamowity rozmach trylogii, to otrzymamy produkt niemalże doskonały. Mając takie wydanie „Władcy Pierścieni”, grzechem byłoby nie wrócić do przedstawionego w nim świata, przeżyć jeszcze raz wędrówkę Froda Bagginsa przez Śródziemie, dzielić z nim rozterki i problemy związane z jedynym Pierścieniem, zatopić się w intrygach i epickich walkach. Wielu czytelników zna zakończenie trylogii, lecz zapewne znajdą się i takie osoby, które nie miały jeszcze okazji sięgnąć po tę powieść. Dla tych pierwszych tom będzie dumą i ozdobą biblioteczki, którą będą mogli przekazać swoim dzieciom lub wnukom. Dla ostatnich – nową, fantastyczną przygodą, która rozpali ich wyobraźnię.

Ze swojej strony mogę tylko podziękować wydawnictwu Muza za tak wspaniałe wznowienie trylogii, od której zaczęła się moja przygoda z literaturą fantastyczną.

Krystian "Anansi" Citowicki


Autor: J.R.R. Tolkien
Tłumaczenie: Maria Skibniewska
Wydawnictwo: Muza S.A.
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2012
Liczba stron: 1280
Format: 135x205 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788377582558
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz